Protons are Projected with an initial speed V_0 = 9, 550 m/s into rev where unif
ID: 3163225 • Letter: P
Question
Protons are Projected with an initial speed V_0 = 9, 550 m/s into rev where uniform electric have magnitude E = 720^N/C is present show e. The A hit a target as which a horse were y from the point a here Prefer launched 3) And e a high result m a hit. Find the time Art fr Peters. 1.27mm 260. From the point where the protons were launched Find theta which will result in a hit Find the total of figjt for the present An electron mu shot directly in between two parallel plates separated by change to produce an fieldExplanation / Answer
v0 = 9550 m/s
E = 720 N/C
d = 1.27x10-3 m
acceleration: a = qE/m = 1.6x10-19*720 / 1.67x10-27 = 6.9e+10 m/s2
range = d = v02sin2@/a
angle: @ = (1/2)sin-1[gd/v02] = (1/2)sin-1[ 6.9e+10*1.27x10-3 /95502] = 36.9o = 37o
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
time:
t = 2v0sin@/a = 2*9550*sin37 / 6.9e+10 = 1.67e-7 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.