Given a 6 ballistic pendulum made from a 4 kg piece of wood hung on two strings
ID: 3163933 • Letter: G
Question
Given a 6 ballistic pendulum made from a 4 kg piece of wood hung on two strings that are 1.5 meters long and given a rifle with bullets. It is desired to find out the bullet velocity and energy. The bullets are 125 grains in mass where 1 grain is 1/7000 of a pound mass. It is observed that firing a bullet into the wood end causes it move a distance back and up so that the block moves up 0.2 m according to a tape measure seen behind the pendulum. A) Find the velocity of the bullet. B) Find the kinetic energy of the bullet.Explanation / Answer
kintecitc energy of the buttlet = difference in potential energies of pendulum
mv2 / 2 = Mgx (h1-h2)
here mass of bullet is 125 x 1/7000 pounds = 8.1 grams
1/2 x 8.1 x 10 ^-3 x v2 = 4 x 9.8 x 0.2
v = 43.9 m/s
2 ) kinteic energy of bullet = potential energy gained
= 7.84 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.