Given E=12V C=12mF R1=6000ohm R2= 3000 Both switches are initially open, At t= S
ID: 2144796 • Letter: G
Question
Given E=12V C=12mF R1=6000ohm R2= 3000
Both switches are initially open, At t= Switch S1 is closed, S2 remains open.
a) what is the charge of the capacitor after 24 ms?
b) What is the voltage across capacitor at this time?
c) What is the current in the circuit at this time?
After several seconds the capacitor is now fully charged, S1 is opened & then S1 is closed
d) What is the current in R2 after 6 ms?
Explanation / Answer
Q= cv(1-e^(-t/r1c))
voltage across capacitor=Q/c=v(1-e^(-t/r1c))
current dQ/dt = i(t) = v/r1(e^(-t/rc))
after switch 1 is open and switch 2 is closed
i(t) = v/r2(e^-(t/r2c))....
put the values and solve....
for explanation please comment
please rate
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.