One cell at work may break down 2 million (2 000 000) ATP molecules in one secon
ID: 3166706 • Letter: O
Question
One cell at work may break down 2 million (2 000 000) ATP molecules in one second. Some researchers estimate that the human body has about 1013 cells.
1.How much energy, in kcal, would be used by the cells in the body in one minute?
Express your answer using two significant figures.
2.
If ATP has a molar mass of 507 g/mole, how many grams of ATP are hydrolyzed?
Express your answer using two significant figures.
3. The following sequence is a portion of the DNA template strand:
3' TGT GGG GTT ATT 5'
Enter the corresponding mRNA segment.
Enter the nucleotide sequence using capitalized abbreviations.
(5' 3')
SubmitRequest Answer
Explanation / Answer
1)1 mole of ATP release 7.3 Kcal/mol
1mole of ATP= 6.022x1023 molecules of ATP
thus 1 molecule of ATP will produce 7.3/6.022x1023 Kcal
2x106 molecule of ATP 7.3 X2x106 / 6. 022x1023 Kcal
total ATP produced in 1 min = 60 X 1013 X7.3 X2x106 / 6. 022x1023 Kcal =87.6 X1020 / 6. 022x1023 = 14.5/ 1000=0.0145 KCal
2) 1grams of ATP hydrolyzed
molar mass of ATP is 507 gm/mol
6. 022x1023 is 507gm
2x106 is 507 X 2x106 / 6. 022x1023
thus for total 1013 cell in 1 min is
= 1X1013 X 2x106 X 507 X 60 / 6. 022x1023
=6084 X 1020 /6. 022x1023
= 1010.29/ 1000=1.010 gm ATP / min
3) 5' ACA CCC CAA UAA 3'
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.