Based on a random sample of 1080 adults, the mean amount of sleep per night is 8
ID: 3171138 • Letter: B
Question
Based on a random sample of 1080 adults, the mean amount of sleep per night is 8.05 hours. Assuming the population standard deviation for amount of sleep per night is 1.3 hours, construct and interpret a 95% confidence interval for the mean amount of sleep per night.
A 95% confidence interval is
( , ). (Round to two decimal places as needed.)
Interpret the confidence interval.
A.We are 95% confident that the interval actually does contain the true value of the mean.
B.There is a 95% chance that the true value of the mean will not equal the mean of the interval.
C.There is a 95% chance that the true value of the mean will equal the mean of the interval.
D.We are 95% confident that the interval actually does not contain the true value of the mean.
Explanation / Answer
At 95%, Z =1.96 or -1.96
M = 8.05
Standard deviation s = 1.3
So, CI = 8.05-1.3x1.96 to 8.05+1.3x1.96
= 5.5 to 10.6
A95% confidence interval is (5.5, 10.6)
(A) We are 95% confident that the interval actually does contain the true value of the mean
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.