Obstetrics Assume that birthweights are normally distributed with a mean of 3400
ID: 3171530 • Letter: O
Question
Obstetrics Assume that birthweights are normally distributed with a mean of 3400 g and a standard deviation of 700 g. Find the probability of a low-birthweight child, where low birthweight is defined as lessthanorequalto 2500 g. Find the probability of a very low birthweight child, where very low birthweight is defined as lessthanorequalto 2000 g. Assuming that successive deliveries by the same woman have the same probability of being low birthweight, what is the probability that a woman with exactly 3 deliveries will have 2 or more low-birthweight deliveries?Explanation / Answer
Solution:
We are given that the birth weights are normally distributed.
Mean = 3400 and SD = 700
Question 5.16
Here, we have to find P(X2500)
The Z-score formula is given as below:
Z = (X – mean) / SD
Z = (2500 – 3400) / 700
Z = -1.28571
P(X2500) = P(Z< -1.28571) = 0.099271
(By using normal or z-table or excel)
Required probability = 0.099271
Question 5.17
Here, we have to find P(X2000)
The Z-score formula is given as below:
Z = (X – mean) / SD
Z = (2000 – 3400) / 700
Z = -2
P(X2000) = P(Z<-2) = 0.02275
(By using normal or z-table or excel)
Required probability = 0.02275
Question 5.18
For the given scenario, we are given
n = 3, p = 0.099271
We have to find P(X2)
Here, we have to use the binomial distribution.
P(X=x) = nCx*p^x*q^(n – x)
Where, q = 1 – p = 1 – 0.099271 = 0.900729
P(X2) = 1 – P(X<2) = 1 – P(X1)
P(X1) = P(X=0) + P(X=1)
P(X=0) = 3C0*0.099271^0*0.900729^(3 – 0)
P(X=0) = 0.730772
P(X=1) = 3C1*0.099271^1*0.900729^(3 – 1)
P(X=1) = 0.24162
P(X1) = P(X=0) + P(X=1) = 0.730772 + 0.24162 = 0.972392
P(X2) = 1 – P(X<2) = 1 – P(X1) = 1 – 0.972392 = 0.027608
Required probability = 0.027608
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.