Emily Reed Chapter 7 Assignment Activity inlormanon 2 Assignment: Chapter 7 Assi
ID: 3171790 • Letter: E
Question
Emily Reed Chapter 7 Assignment Activity inlormanon 2 Assignment: Chapter 7 Assignment The Democrat and Chronicle reported that 25% of the flights arriving at the San Dieoo arport during the first five months of 2001 were late (Democrat and owonide, July 23, 2001). Assume the population proportion is .25. a. Calculate a(p) with a sample size of 800 fights (to 4 dedmas). .0137 b. what is the probability that the sample proportion will be within +/-.03 of the population proportion if a sample of size B00 is selected (to 4 decimals) prdartion will be within./. o of the population prepartion if a sample of size 400 is selected (to 4 decimals)? c, what is the probability that the sample Partially correctExplanation / Answer
Result:
b).
standard error when n=800 is sqrt(0.25*0.75/800) =0.0153
z value for difference of 0.03, z= 0.03/0.0153 =1.96
P( -1.96<z<1.96) = P( z<1.96-P( z<-1.96)
=0.975 -0.025
=0.9500
c).
standard error when n=400 is =sqrt(0.25*0.75/400) =0.0217
z value for difference of 0.03, z= 0.03/0.0217 =1.38
P( -1.38<z<1.38) = P( z<1.38-P( z<-1.38)
=0.9162 - 0.0838
=0.8324
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.