8. In an exclusive county club, 68% of the members play bridge and drink champag
ID: 3171949 • Letter: 8
Question
8. In an exclusive county club, 68% of the members play bridge and drink champagne. And 83% of members play bridge. If a member is selected at random, find the probability the member drinks champagne, given that the member plays bridge. The answer is . (Keep the anwer with two decimal places)
9. In a Calculus class there are 11 freshmen and 15 sophomores; 5 of the sophomores are females, and 8 of the freshmen are males. If a student is selected at random.
The probability of selecting a sophomore or a male is
The probability of selecting a sophomore is
The probability of selecting a male is
The probability of selecting a sophomore male is
10. A single card is drawn from an ordinary deck.
The probability of getting a Spade Three is
The probability of getting a Three is
The probability of getting a Spade is
The probability of getting a Spade or a Three is
Explanation / Answer
10. A single card is drawn from an ordinary deck.
The probability of getting a Spade Three is = 1 C 1 / 52 C 1 = 1/52 = 0.01923
The probability of getting a Three is = 4 C 1/ 52 C 1 = nCr(4,1)/nCr(52,1) = 0.07692
The probability of getting a Spade is = 13 C 1/ 52 C 1 = 0.25
The probability of getting a Spade or a Three is = 13 C 1/ 52 C 1 + 4 C 1/ 52 C 1 - 1 C 1 / 52 C 1 = [ 13 + 4 -1] / 52 16/52 = 0.25
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.