Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 60% o
ID: 3172190 • Letter: A
Question
Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 60% of all computer programmers are introverts. At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts? 0.722 What is the probability that 5 or more are extroverts? 0.999 What is the probability that all are extroverts? 0.005 In a group of 4 computer programmers, what is the probability that none are introverts? 0.961 What is the probability that 2 or more are introverts? What is the probability that all are introverts?Explanation / Answer
(b)
P(introvert/computer programmer) = 0.6
P(not introvert/computer programmer) = 0.4
P(none are introverts in a group of 4 computer programmers) = 0.44 = 0.0256
P(two or more are introverts in a group of 4 computer programmers) = P(two are introverts in a group of 4 computer programmers)+P(three are introverts in a group of 4 computer programmers)+P(four are introverts in a group of 4 computer programmers) = 6*(0.6)2(0.4)2+4*(0.6)3(0.4)+(0.6)4 = 0.8208
P(all are introverts in a group of 4 computer programmers) = (0.6)4 = 0.1296
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.