Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 60% o
ID: 3179493 • Letter: A
Question
Approximately 70% of all marketing personnel are extroverts, whereas about 60% of all computer programmers are introverts. (Round your answers to three decimal places.)
(a) At a meeting of 15 marketing personnel, what is the probability that 10 or more are extroverts?
What is the probability that 5 or more are extroverts?
What is the probability that all are extroverts?
(b) In a group of 4 computer programmers, what is the probability that none are introverts?
What is the probability that 2 or more are introverts?
What is the probability that all are introverts?
Explanation / Answer
(A)
Probability that a marketing personal is extrovert, p = 0.7
Probability that 10 or more are extrovert,
P(X>=10) = P(X=10) + P(X=11) + P(X=12) + P(X=13) + P(X=14) + P(X=15)
P(X = 10) = 15C10 * 0.7^10 * 0.3^5 = 0.2061
P(X = 11) = 15C11 * 0.7^11 * 0.3^4 = 0.2186
P(X = 12) = 15C12 * 0.7^12 * 0.3^3 = 0.1700
P(X = 13) = 15C13 * 0.7^13 * 0.3^2 = 0.0916
P(X = 14) = 15C14 * 0.7^14 * 0.3^1 = 0.0305
P(X = 15) = 15C15 * 0.7^15 * 0.3^0 = 0.0048
P(X>=10) = 0.7216
The probability that 5 or more are extroverts?
P(X>=5) = 1 - P(X<=4)
P(X<=4) = P(X=0) + P(X=1) + P(X=2) + P(X=3) + P(X=4)
P(X<=4) = 0.00067
P(X>=5) = 1 - 0.00067 = 0.9993
The probability that all are extroverts?
P(X = 15) = 15C15 * 0.7^15 * 0.3^0 = 0.0048
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.