Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The amount of cholesterol in a person\'s body produced by their liver and other

ID: 3172196 • Letter: T

Question

The amount of cholesterol in a person's body produced by their liver and other cells is proposed to be normally distributed with mean 75% and standard deviation 0.7%. What amount of cholesterol produced in the body represents the 33 percentile? Give answer to 2 decimal places. Analysis of bottled water. Is the bottled water you're drinking really purified water? A four-year study of various brands of bottled water conducted by the Natural Resources Defense Council found that 25% of bottled water is just tap water packaged in a bottle. (Scientific American, July 2003.) Consider a sample of five bottled-water brands, and let x equal the number of these brands that use tap water. (Give answers to four decimal places.)

Explanation / Answer

mean = 75%

standard deviation = 0.7%

let 33 percentile be Y i.e P(cholestrol<Y) =0.33

z value for 0.33 is -0.439913

(Y-75)/0.7 = -0.439913

Y = 75 - 0.7*0.439913 = 74.69

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote