Suppose we are interested in bidding on a piece of land and we know one other bi
ID: 3174807 • Letter: S
Question
Suppose we are interested in bidding on a piece of land and we know one other bidder is interested. The seller announced that the highest bid in excess of $10, 100 will be accepted. Assume that the competitor's bid x is a random variable that is uniformly distributed between $10, 100 and $15, 300. Suppose you bid $12,000. What is the probability that your bid will be accepted (to 2 decimals)? Suppose you bid $14,000. What is the probability that your bid will be accepted (to 2 decimals)? What amount should you bid to maximize the probability that you get the property (in dollars)? Suppose that you know someone is willing to pay you $16,000 for the property. You are considering bidding the amount shown in part (c) but a friend suggests you bid $13, 050. If your objective is to maximize the expected profit, what is your bid? What is the expected profit for this bid (in dollars)?Explanation / Answer
A) P( bid of $12000 getting accepted) = (12000-10100)/(15300-10100)
= 0.37
B) P($14000 bid getting accepted) =(14000-10100)/(15300-10000)
= 0.75
C) $15300
P($15300 bid = 1)
D) P($13050 bid getting accepted) = (13050-10100)/(15300-10100)
= 0.57
Expected profit = 0.57x(16000-13050) = $1674
Expected profit for bid of $15300 = $700
So, bid of $13050 will give more profit than bid of $15300
Expected profit = $1674
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.