A cola-dispensing machine is set to dispense 10 ounces of cola per cup, with a s
ID: 3176544 • Letter: A
Question
A cola-dispensing machine is set to dispense 10 ounces of cola per cup, with a standard deviation of 0.5 ounce. The manufacturer of the machine would like to set the control limit in such a way that, for samples of 31, 5% of the sample means will be greater than the upper control limit, and 5% of the sample means will be less than the lower control limit.
a. At what value should the control limit be set? (Round z values to two decimal places. (Round your answers to 2 decimal places.)
Value should be in between ___ and ___.
b. If the population mean shifts to 9.5, what is the probability that the change will be detected? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Probability is ___.
c. If the population mean shifts to 10.4, what is the probability that the change will be detected? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Probability is ___.
Explanation / Answer
for here std error =std deviation/(n)1/2 =0.0898
for 5% below and above; z=1.64485
a) hence confidence interval =mean +/- z*std deviation =9.85 ; 10.15
b)P(X>10.15)+P(X<9.85)=P(Z>(10.15-9.5)/0.0898)+P(Z<(9.85-9.5)/0.0898)
=P(Z>7.238)+P(Z<3.897)=0+1 =1
c)
P(X>10.15)+P(X<9.85)=P(Z>(10.15-10.4)/0.0898)+P(Z<(9.85-10.4)/0.0898)
=P(Z>-2.7839)+P(Z<-6.12)=0.9973
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.