To investigate the tradeoff between time to work and time to sleep, the followin
ID: 3177162 • Letter: T
Question
To investigate the tradeoff between time to work and time to sleep, the following equation is estimated: sleep^cap = 3, 600 + 0.128totwrk - 10.08educ + 2.10age (1132.14) (0.016) (5.58) (1.35) n = 700, R^2 = 0.112 Standard errors are in the parentheses. (1) Is either educ or age individually significant at the 5% level? Show your work. (2) Dropping educ and age from the equation gives sleep^cap = 3, 780 - 0.104totwrk (52.04) (0.012) n = 700, r^2 = 0.098 Are educ and age Jointly significant in the original equation at the 5% level? Justify your answer.Explanation / Answer
a) df= 700 – 4= 696, standard normal critical value (df=), = 1.96 for a two-tailed test at the 5% level.
educ: t-stat is -10.08/5.58 = -1.80, so -1.80< 1.96, and we fail to reject H0:educ= 0 at the5% level. Therefore,the coefficient for educ is not statistically significant at the 5% level.
age: t-stat =2.10/1.35 = 1.56 < 1.96 for the coefficient on age, so the coefficient for age is not statistically significant at the 5% level either.
b)
We could to compute the R2-form of the F statistic for joint significance.
F = (0.1120.098/10.112) * (696/2) = 5.4865.
The 5% critical value is the F2,696 distribution can be obtained with a denominator df = : 3.00.
Therefore, educ and age are jointly significant at the 5% level. (In fact, the p value is about 0.00432, and so educ and age are jointly significant at the 0.5% level).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.