Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Template by Modified by Bill Arcuri, WCSD Chad Vance, CCISD 4% of Americans have

ID: 3177844 • Letter: T

Question

Template by Modified by Bill Arcuri, WCSD Chad Vance, CCISD 4% of Americans have sky dived. You conduct a survey of 600 Americans and find that 25 of them have sky dived. Approximate the probability that at least 25 have sky dived, assuming the true percentage is 4%. Please Show your work. The answer is 46.02% I just don't know to get it. Template by Modified by Bill Arcuri, WCSD Chad Vance, CCISD 4% of Americans have sky dived. You conduct a survey of 600 Americans and find that 25 of them have sky dived. Approximate the probability that at least 25 have sky dived, assuming the true percentage is 4%. Please Show your work. The answer is 46.02% I just don't know to get it. Template by Modified by Bill Arcuri, WCSD Chad Vance, CCISD 4% of Americans have sky dived. You conduct a survey of 600 Americans and find that 25 of them have sky dived. Approximate the probability that at least 25 have sky dived, assuming the true percentage is 4%. Please Show your work. The answer is 46.02% I just don't know to get it.

Explanation / Answer

Result:

Template by Modified by Bill Arcuri, WCSD Chad Vance, CCISD 4% of Americans have sky dived. You conduct a survey of 600 Americans and find that 25 of them have sky dived. Approximate the probability that at least 25 have sky dived, assuming the true percentage is 4%. Please Show your work.

The answer is 46.02% I just don't know to get it.

N=600, p=0.04

Expectation = np = 24

Variance = np(1 - p) = 23.04

Standard deviation = 4.8

Z value for 25, with continuity correction , z =(24.5-24)/4.8 =0.1

P( x 25) = P( x >24.5) = P( z >0.1)

=0.4602

Or

46.02%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote