An experimenter wishes to obtain a confidence interval for the difference betwee
ID: 3178191 • Letter: A
Question
An experimenter wishes to obtain a confidence interval for the difference between true average breaking strength for cables manufactured by company A and company B. Suppose breaking strength is normally distributed for both types of cable with sigma_A 30 psi and sigma_B = 20 psi. If costs dictate that sample size for type A cable should be three times the sample size for the type B cable, how many observations are required if the length of 99% confidence interval is to be at most 20 psi? Suppose 400 observations are to be made. How many of the observations should be made on type A cable samples if the length of the resulting 99% confidence interval is to be minimum?Explanation / Answer
1.
1.
z – std deviation
nA = (Z(a/2)*zA)^2/Error
Substitute values = 299.5 = 300.
nB = (Z(a/2)*zB)^2/Error
Substitute values = 133.
Given nA = 3*nB =
Take nA = 340
2.
Total observation = 400 .
Given nA = 3*nB
There fore , nA = 300 ( approximately )
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.