Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The tensile strength of a fiber used in manufacturing cloth is of interest to th

ID: 3178228 • Letter: T

Question


The tensile strength of a fiber used in manufacturing cloth is of interest to the purchaser. Previous experience indicates that the standard deviation of tensile strength is 2 psi. A random sample of eight fiber specimens is selected, and the average tensile strength is found to be 127 psi. Test the claim that the mean tensile strength equals 125 psi. Use a = 0.05. The following steps-and-leaf represent the student acceptance rates for 25 engineering programs (leaf units = 1.0) Construct a 90% confidence interval on the average acceptance rate.

Explanation / Answer

3. H0: mu =125 vsH1: mu not equal to 125

Here n=8, so we will use t distribution

t =xbar-my/(sd/sqrt(n))=125-127/(2/sqrt(8))=-2.83

P value for two tailed t test is The P-Value is .025406.

As pvalue<alpha we reject the null hypothesis

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote