A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion
ID: 3178271 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 5% of the population proportion.
(a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed.
(b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 26% of the respondents said they are confident with their country's banking system.
(c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
a) for no preliminary estimate we copnsider p=0.5
margin of error =0.05
and for 90% CI, z=1.64485
hence sample size =(p1(-p))(Z/E)2 =~271
b)for p=0.26
sample size =~209
c) as estimation not available ; sample size in part a is greater.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.