A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion
ID: 3128115 • Letter: A
Question
A researcher wishes to estimate, with 90% confidence, the population proportion of adults who are confident with their country's banking system. His estimate must be accurate within 2% of the population proportion. (a) No preliminary estimate is available. Find the minimum sample size needed. (b) Find the minimum sample size needed, using a prior study that found that 22% of the respondents said they are confident with their country's banking system. (c) Compare the results from parts (a) and (b).
Explanation / Answer
a)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.025
As there is no previous estimate for p, we set p = 0.5.
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
E = 0.05
p = 0.5
Thus,
n = 384.1458821
Rounding up,
n = 385 [ANSWER]
*****************
b)
Note that
n = z(alpha/2)^2 p (1 - p) / E^2
where
alpha/2 = 0.025
Using a table/technology,
z(alpha/2) = 1.959963985
Also,
E = 0.05
p = 0.38
Thus,
n = 362.0190793
Rounding up,
n = 363 [ANSWER]
*****************
c)
When we ahve a prior study, for as long as we get a sample proportion that is not 0.5, we get a smaller target sample size.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.