Consider the following hypotheses: H 0 : 134 A sample of 62 observations results
ID: 3178512 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses:
H0: 134
A sample of 62 observations results in a sample mean of 132. The population standard deviation is known to be 32. Use Table 1.
What is the critical value for the test with = 0.10 and with = 0.01? (Negative values should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.)
Calculate the value of the test statistic. (Negative value should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places.)
Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at = 0.10?
Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at = 0.01?
(Round all intermediate calculations to at least 4 decimal places.)Explanation / Answer
Since the alternative hypothesis contains "<" sign, this will be a left tailed test. Hence,
a) Critical value for = 0.10:
- 1.28
Critical value for = 0.01:
- 2.33
The statistical software output for this problem is:
One sample Z hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 134
HA : < 134
Standard deviation = 32
Hypothesis test results:
Hence,
b - 1: Test statistic = - 0.49
b - 2: Option A is correct.
c: Option A is correct.
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 62 132 4.0640041 -0.49212549 0.3113Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.