Consider the following hypotheses: H 0 : 173 A sample of 69 observations results
ID: 3436747 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses:
H0: 173
A sample of 69 observations results in a sample mean of 170. The population standard deviation is known to be 25.
What is the critical value for the test with = 0.10 and with = 0.01? (Negative values should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.)
Calculate the value of the test statistic. (Negative value should be indicated by a minus sign. Round your intermediate calculations to 4 decimal places and final answer to 2 decimal places.)
B. Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at a=0.10?
C. Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at a=0.01?
Consider the following hypotheses:
Explanation / Answer
z critical = 2.33 for 0.01
= 1.38 for 0.10
As -1 <2.33 and 1.38, reject null hypothesis.
n 69 x bar 170 x bar- mu -3 std error 3.009646 z -0.99679 = -1.00Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.