Consider the following hypotheses: H 0 : 186 A sample of 75 observations results
ID: 3180820 • Letter: C
Question
Consider the following hypotheses:
H0: 186
A sample of 75 observations results in a sample mean of 176. The population standard deviation is known to be 24. Use Table 1.
What is the critical value for the test with = 0.10 and with = 0.01? (Negative values should be indicated by a minus sign. Round your answers to 2 decimal places.)
Calculate the value of the test statistic. (Negative value should be indicated by a minus sign. Round your answer to 2 decimal places.)
Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at = 0.10?
Does the above sample evidence enable us to reject the null hypothesis at = 0.01?
Consider the following hypotheses:
Explanation / Answer
Here population standard deviation is known so we do z-test.
Part a)
We use normal table to get the critical values:
a = 0.10: Critical value = -1.28
a = 0.01: Critical value = -2.33
Part b)
Part 1:
Z = ( x bar - µ) / ( s/Ön)
= (176-186)/(24/Ö75)
= -3.61
Test Statistic = -3.61
The test statistics is less than the critical value (-3.61 <-1.28); we reject the null hypothesis.
Part 2:
Yes since the value of the test statistic is less than the negative critical value
Part c)
The test statistics is less than the critical value (-3.61 <-2.33); we reject the null hypothesis.
Yes since the value of the test statistics is less than the negative critical value.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.