5. A coin is flipped 15 times. Find the probability of obtaining exactly 6 heads
ID: 3179510 • Letter: 5
Question
5. A coin is flipped 15 times. Find the probability of obtaining exactly 6 heads.
6. Three cards are selected without replacement from a standard deck of 52 cards. Find the probability of selecting three red cards.
7. Three light bulbs are selected at random from a lot of 5, of which 5 are defective. What is the probability that at least one is defective?
8. Let E and F be two events in an experiment with sample space S. Suppose P(E) = 0:5 and P(F) = 0:4 and P(E intersection F) = 0:2. Draw a Venn diagram to find P(E^c intersection F). Find P(E|F).
Explanation / Answer
5)
Required probability = 15C6 * 0.5^6 * 0.5^9
= 0.1527
6) Required probability = 26C3 / 52C3
= .117
7) In a lot of 5 if all 5 are defective then probability of selecting at least 1 defective is 1
8) P(E|F) = P(E intersection F) / P(F)
= 0.2 / 0.4 = 0.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.