When working properly, the amounts of cement that a filling machine puts into 25
ID: 3179823 • Letter: W
Question
When working properly, the amounts of cement that a filling machine puts into 25-kg bags have a standard deviation () of 1.0 kg. In the next column are the weights recorded for thirty bags selected at random from a day’s production. Test H0: 2 = 1 versus H1: 2 > 1 using the = 0.05 level of significance. Assume that the weights are normally distributed. Calculate the test statistic, p-value, and conclusion
26.18 24.22 24.22 25.300 26.48 24.49 25.18 23.97 25.68 24.54 25.83 26.01 25.14 25.05 25.50 25.44 26.24 25.84 24.49 25.46 26.09 25.01 25.01 25.21 25.12 24.71 26.04 25.67 25.27 25.23 Use the following sums: 2. y, 758.62 and y 19.195.7938Explanation / Answer
for 0.05 level critical value of chi dist at 29 degree of freedom=17.7084
here S2 =((19195.7938)-(758.62)2/30)/29 =0.4247
hence chi stat =(n-1)s2/2 =29*0.4247/1 =12.317
for above test stat p value =0.002872
as p vlaue is less then 0.05 level we reject null hypothesis
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.