The capacities (in ampere-hours) of 258 batteries were measured. The average was
ID: 3179886 • Letter: T
Question
The capacities (in ampere-hours) of 258 batteries were measured. The average was 181.5, and the standard deviation was 15.1. a) Find a 92% confidence interval for the true average capacity of the batteries. Express your answer accurate to three decimal places. b) Suppose that it's desired to have a 92% confidence interval whose margin of error (or half-width) is only 1 ampere-hour. Find the number of additional batteries that have to be tested (in other words, not counting the 258 batteries that have already been tested) to obtain this margin of error.Explanation / Answer
sample size, n = 258
mean = 181.5
std. dev. = 15.1
(A)
For 92% CI, z-value = 1.75
lower limit = 181.5 - 1.75*15.1/sqrt(258) = 179.8549
upper limit = 181.5 + 1.75*15.1/sqrt(258) = 183.1452
hence 92% CI = (179.8549, 183.1452)
(B)
Margin of error = 1
ME = z*SE
1 = 1.75 * 15.1/sqrt(n)
n = (1.75 * 15.1)^2
n = 698.2806 (698)
Hence 698 - 258 = 440 more batteries are required to be tested.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.