A graduate student wishes to know the proportion of U.S adults who speak two or
ID: 3180650 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
(16)
p=107/428 = 0.25
SE = sqrt(p*(1-p)/n) = sqrt(0.25*(1-0.25)/428) = 0.0209
For 99%, z-value = 2.57
lower limit = 0.25 - 2.57*0.0209 = 0.1963
upper limit = 0.25 + 2.57*0.0209 = 0.3037
(17)
Margin of error = z * SE
for 98% CI, z = 2.33
0.02 = 2.33 * SE
SE = 0.00858369
lets assume phat = 0.5
sqrt(0.5*0.5/n) = 0.00858369
n = (0.5*0.5/0.00858369)^2
n = 848.2658201
Hence sample should be selected of 848.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.