Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A department of education reported that in 2007, 64% of students enrolled in col

ID: 3181620 • Letter: A

Question

A department of education reported that in 2007, 64% of students enrolled in college or a trade school within 12 months of graduating from high school. In 2013, a random sample of 160 individuals who graduated from high school 12 months prior was selected. From this sample, 106 students were found to be enrolled in college or trade school Complete parts a through c below. a. Construct a 90% confidence interval to estimate the actual proportion of students enrolled in college or a trade school within 12 months of graduating from high school in 2013. A 90% confidence interval to estimate the actual proportion has a lower limit of and an upper limit of (Round to three decimal places as needed.) b. What is the margin of error for this sample? The margin of error is (Round to three decimal places as needed.) c. Based on this sample, is there any evidence that this proportion has changed since 2007? Because the confidence interval found in part a the reported proportion from 2007, this sample evidence that this proportion has changed since then Construct a 90% confidence interval to estimate the population mean using the data below. x = 50 sigma = 10 n = 40 N = 400 The 90% confidence interval for the population mean is (Round to two decimal places as needed.) Construct a 99% confidence interval to estimate the population mean using the data below. x = 25 s = 4.5 n = 21 N = 180 The 99% confidence interval for the population mean is (Round to two decimal places as needed.) Construct a 95% confidence interval to estimate the population proportion using the data below. x = 26 n = 80 N = 500 The 95% confidence interval for the population proportion is (Round to three decimal places as needed.)

Explanation / Answer

3

a)

90% Confidence Interval 0.6010111 < p < 0.7239889

b) Margin of error, E = 0.0614889

4. 90% Confidence interval of population mean is 47.39926 < mean <52.60074

5. 99% Confident the population mean is within the range:
22.20593 < mean <27.79407

6. 95% Confidence Interval (using normal approx):
0.2223648 < p < 0.4276352

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote