The length for 90% of all samples will be between 255.95 and 260.05 days. B. We
ID: 3181744 • Letter: T
Question
The length for 90% of all samples will be between 255.95 and 260.05 days. B. We are 90% confident that the true average length is between 255.91 and 260.09 days. C. 90% of all samples will give a confidence interval of between 255.95 and 260.05 days. D. We are 90% confident that the true average length is between 255.95 and 260.05 days. The length (days) of one pregnancy represents: A. Data B. A parameter C. A variable D. A statistic The amount of time between pauses on a computer terminal is uniformly distributed between 0.2 and 0.8 seconds. Find the probability that the amount of time between pauses will exceed 0.68 seconds. A. 0.80 B. 0.12 C. 0.88 D. 0.2 Find the minimum amount of time the longest 83% of pauses last. A. 0.302 seconds B. 0.498 seconds C. 0.136 seconds D. 0.370 secondsExplanation / Answer
22 - Data
23- This is a uniform distribution with A = 0.2 & B = 0.8
Answer is (0.8-0.68)/(0.8-0.2) = 0.12/.60 = 0.2 Answer
24 - Answer can be found as
0.83= [0.8-x]/[0.8-0.2]
or x = 0.8 - 0.83*0.6 = 0.302
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.