Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A salesman normally makes a sale (closes) on 70% of his presentations. Assuming

ID: 3182143 • Letter: A

Question

A salesman normally makes a sale (closes) on 70% of his presentations. Assuming the presentations are independent. find the probability of each of the following. He fails to close for the first time on his fifth attempt. He closes his Fust presentation on his fourth attempt. The first presentation he closes will be on his second attempt. The first presentation he closes will be on one of his first three attempts. The probability he fails to close for the first time on his fifth attempt is. (Round to four decimal places as needed.) The probability he closes his first presentation on his fourth attempt is (Round to four decimal places as needed.) The probability the first presentation ho closes will be on his second attempt is (Round to four decimal places as needed.) The probability the first presentation he closes will be on one of his first three attempts is (Round to four decimal places as needed.)

Explanation / Answer

a)fails to close on fifith attemp =P(makes sale on first 4)*failes on 5th attempt =(0.7)4*(0.3)=0.0720

b)probabilty =P(first 3 unsuccesseful and 4th successful) =0.33*0.7 =0.0189

c)probabilty =0.3*0.7=0.21

d)probabilty =1-P(no sale closing on first 3 attempts)=1-0.33 =0.973

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote