Suppose that 40% of Lakehead students have brown hair, 10% have red hair and $0%
ID: 3182810 • Letter: S
Question
Suppose that 40% of Lakehead students have brown hair, 10% have red hair and $0% have hair of some other colour. As it happens, 20% of those with brown hair, 30% of those with red hair and 15% of those with hair of other colours are kleptomaniacs. (a) Find the probability that a randomly selected student is a kleptomaniac. (b) Given that a randomly selected student is a kleptomaniac, find the probability that that student has red hair. (c) Given that a randomly selected student is not a kleptomaniac, find the probability that that student does not have red hair.Explanation / Answer
P (R ) =0.1 , P (B) = 0.4 P, (Other) = 0.5
P (K/R) = 0.3 ,P(K/B) = 0.2, P(K/Other) = 0.15
1)P(K)= P(R)*P(K/R) + P(K)* P(K/b) + P(K/OTHRER)*P(OTHER)= 0.1*0.3 +.4*.2 +.5*.15 = 0.195
2) P(R/K) = P(R)*P(K/R) /P(K) = 0.03 / 0.195 =0.1538
3)P(Not K ) = 1-P(K) = 0.805
P(R/NotK) =P(R) * P(Not K/ R) / P(Not K) = 0.1 *(1-0.3) / 0.805 = 0.07/0.805 =0.086
P(Not R/ Not K) = 1 - P(R/NotK) = 1 -0.086 = 0.913
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.