Calls to a customer service at a certain company are handled by three processors
ID: 3183334 • Letter: C
Question
Calls to a customer service at a certain company are handled by three processors. Calls are handled by Processor A 25% of the time, Processor B 35% of the time, and Processor C 40% of the time. For each processor, the time (in seconds) until he/she answers a call follows an Exponential distribution with a mean of mu_A = 4, mu_B = 7, and mu_C = 10, respectively. Let X denote the time until a call is answers. a. Determine E[X]. b. Determine the probability that it takes less than 4 seconds until a call is answered.Explanation / Answer
E(X) = Sum( P * x ) = 0.25 * 4 + 0.35*7 + 0.4*10 = 7.45
P( Less than 4 ) = 0.25 * P (Less than 4 seconds if answered by Processor A ) + 0.35 * P (Less than 4 seconds if answered by Processor b ) + 0.25 * P (Less than 4 seconds if answered by Processor C )
Exponential distribution probability is given by
Pr(X4)=1e4/4=0.6321
Similarly for other two,
Pr(Y4)=1e4/7=0.4353
Pr(z4)=1e4/10=0.3297
Hence , probability that it takes less than 4 seconds = 0.25*0.6321 +0.35*0.4353+0.4*0.397 = 0.46918
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.