The Northside Rifle team has two market The Northside Rifle team has two markspe
ID: 3183614 • Letter: T
Question
The Northside Rifle team has two market The Northside Rifle team has two markspersons, Dick and Sally. Dick hits a bull's-eye 90% of the time, and Sally hits a bull's-eye 95% of the time. (a) What is the probability that either Dick or Sally or both will hit the bull's-eye if each takes one shot? (b) What is the probability that Dick and Sally will both hit the bull's-eye? (c) Did you make any assumptions in answering the preceding questions? If you answered yes, do you think that you are justified in making the assumption(s)?Explanation / Answer
SOLUTION:
(a)The probability that either Dick or Sally or both will hit the bull’s eye if each takes one
=>let, Dick=Event A
Sally=Event B
So,
P (A)+P (B) – P (A and B) = 0.9 + 0.95 - 0.855 = 0.995 OR 99.5% of time either dick or sally or both will hit the bull's -eye
we can say this in other way also like in term of misses:
1-{P(NA)*P(NB)}=1-(0.1*0.05)=1-0.005=0.995 OR 99.5% chance of not missing
(b)The probability that dick and sally will both hit the bull’s eye:
=> P (A) * P(B) = 0.9 x 0.95 = 0.855 OR 85.5% of the time dick and sally will both hit the bull's-eye
here joint probability of mulitple ,independent events occurring at the same time
=> (c) Yes the assumption that the events are independet because Dick's marksmanship would not affect Sally's and same as sally's marksmanship not affect Dick's as they each had a record of performance.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.