An block of mass 6 kg is attached to a spring with spring constant 24 Nt/m. It i
ID: 3188043 • Letter: A
Question
An block of mass 6 kg is attached to a spring with spring constant 24 Nt/m. It is pulled 6 cm below equilibrium in a resistance-free medium and set into motion with an initial velocity of 2 m/sec in the downward direction, (a) Find its position function x(t) and express your answer in the form x(t) = A cos( omega - phi ) and (b) determine the block's speed as it passes through equilibrium (note that since there is no resistance, this speed will be the same every time the objects goes through equilibrium).Explanation / Answer
w=(24/6)^0.5=2 x(t)=A*cos(2*t-a) differentiating, v(t)=-A*2*sin(2*t-a) at t=0,x=-0.06 =>-0.06=A*cos(a) at t=0,v=-2 =>-2=A*2*sin(a) solving, a=1.51086 A=-1.00166 therefore, x(t)=-1.00166*cos(2*t-1.51086) at equilibrium position, x(t)=0 =>t=1.54083 s therefore, v(1.54083)=1.00166*2*sin(2*1.54083-1.51086)=2.00332 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.