A mixture of 0.162 moles of C is reacted with 0.117 moles of O2 in a sealed. 10.
ID: 3188946 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
3C(s)+2O2(g)---->2CO(g)+CO2(g) Expected ratio of no of moles of C to O2 is 3:2 but the ratio of the C available to the O2 available is 1.4:1. Since there is more O2 than required, C is the limiting reagent, implying that all of it will react. No of moles of CO produced= 2/3(no of moles of C) = 2/3(0.164) = 0.109 We now use the formula PV= nRT, where P is the partial pressure of CO, V is the volume of CO, n is the no of moles of CO, T is the temperature and R is the molar gas constant(8.31J/mol/K) P= nRT/V = (0.109)(8.31)(500)/(0.01) = 4.53x10^4N/m^2 1.01x10^5N/m^2= 1atm 4.53x10^4N/m^2= (4.53x10^4)/(1.01x10^5) = 0.449atm(partial pressure of CO)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.