A mixture of 0.151 moles of C is reacted with 0.117 moles of O2 in a sealed, 10.
ID: 698572 • Letter: A
Question
A mixture of 0.151 moles of C is reacted with 0.117 moles of O2 in a sealed, 10.0 L vessel at 500.0 K, producing a mixture of CO and CO2. The limiting reagent of the below reaction is carbon.
A mixture of 0.151 moles of C is reacted with 0.117 moles of O2 in a sealed, 10.0 L vessel at 500.0 K, producing a mixture of CO and CO2. The limiting reagent of the below reaction is carbon. 3C(s) +2O2(g) CO2(g) +2CO(g) For 0.151 moles of carbon, determine the amounts of products (both the CO and CO2) formed in this reaction. Also determine the amount of O2 remaining and the mole fraction for COExplanation / Answer
3 mol C = 2 mol O2 = 1 mol CO2 = 2 mol CO
No of mol of C reacted = 0.151 mol
limiting reactant = C
PART 1
no of mol of CO2 formed = 0.151*1/3 = 0.05 mol
PART 2
no of mol of CO formed = 0.151*2/3 = 0.1 mol
PART 3
no of mol of O2 remaining = 0.117 - (0.151*2/3) = 0.01633 mol
PART 4
molefraction of CO = nCO/ntotal
= 0.1/(0.1+0.05+0.01633)
= 0.6
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.