8, A motor company has three plants. Plant A produces 35% of the car output, pla
ID: 3195655 • Letter: 8
Question
8, A motor company has three plants. Plant A produces 35% of the car output, plant B produces 20%, and plant C produces the remaining 45%, one percent of the output of plant A is defective, as is 1.8% of the out put of plant B, and 2% of the output of plant C. The annual total output of Motor company is 1000000 cars. A car is chosen at random from the annual output and it is found to be defective. a. What is the probability that defective car came from plant A? b. What is the probability that defective car came from plant B? c. What is the probability that defective car came from plant C?Explanation / Answer
total cars produced = 1000000
A = 350000 , B = 200000, C = 450000
Defective A = 3500
Defective B = 3600
Defective C =9000
A). P = 3500/350000 = 0.01
B). P = 3600/200000 = 0.018
C). P = 9000/450000 = 1/50 = 0.02
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.