Each person in a random sample of 228 male teenagers and a random sample of 302
ID: 3200613 • Letter: E
Question
Each person in a random sample of 228 male teenagers and a random sample of 302 female teenagers was asked how many hours he or she spent online in a typical week. The sample mean and standard deviation were 15.1 hours and 11.3 hours for males and 14.2 and 11.7 for females. (Use a statistical computer package to calculate the P-value. Use mu_males = mu_females. Round your test to two decimal places, your d down to the nearest whole number and your P-value to three decimal places.) t = 0.9 dt = 486 P = 0.184 Is there enough evidence to show that mean number of hours spent online in a typical week is greater for male teenagers than for female teenagers? Use a 0.05 significance level. Yes NoExplanation / Answer
If the two population variances are not equal
Two-Sample T-Test and CI
Sample N Mean StDev SE Mean
1 228 15.1 11.3 0.75
2 302 14.2 11.7 0.67
Difference = (1) - (2)
Estimate for difference: 0.90
95% lower bound for difference: -0.76
T-Test of difference = 0 (vs >): T-Value = 0.89 P-Value = 0.186 DF = 497
If the two population variances are equal then
Two-Sample T-Test and CI
Sample N Mean StDev SE Mean
1 228 15.1 11.3 0.75
2 302 14.2 11.7 0.67
Difference = (1) - (2)
Estimate for difference: 0.90
95% lower bound for difference: -0.77
T-Test of difference = 0 (vs >): T-Value = 0.89 P-Value = 0.187 DF = 528
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.