Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

How would you make a 0.1 M solution of glucose The massnumbers for these element

ID: 3201 • Letter: H

Question

How would you make a 0.1 M solution of glucose The massnumbers for these elements are C=12 O=16 H=1. a) mix 6g C, 12gH and 6g O in 1 liter of water b)mix 72g C, 12gH and 96g O in 1 litre of water c)mix 18g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution d)mix 29 g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution e)mox 180g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution How would you make a 0.1 M solution of glucose The massnumbers for these elements are C=12 O=16 H=1. a) mix 6g C, 12gH and 6g O in 1 liter of water b)mix 72g C, 12gH and 96g O in 1 litre of water c)mix 18g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution d)mix 29 g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution e)mox 180g of glucose with enough water to yield 1 liter ofsolution

Explanation / Answer

Glucose = C6H12O6 = 180 grams/1 mol Molarity = moles/Liter Assume 1 liter and solve for moles .1M = moles / 1 liter, .1 moles is needed to produce a .1molar solution .1 moles of glucose = .1 moles (180 gram/mol) = 18grams glucose needed. The answer is C
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote