A manufacturing firm produces a product that has a ceramic coating. The coating
ID: 3201771 • Letter: A
Question
A manufacturing firm produces a product that has a ceramic coating. The coating is baked on to the product, and the baking process is known to produce 20% defective items. Every hour, 20 products from the thousands that are baked hourly are sampled from the ceramic-coating process and inspected. Complete parts a through c.
a.
25?
b. On average, how many defective items would be expected to occur in each sample of
25?
c. How likely is it that 20 or more nondefective (good) items would occur in a sample due to chance alone?
a.
What is the probability that 5 defective items will be found in the next sample of25?
b. On average, how many defective items would be expected to occur in each sample of
25?
Explanation / Answer
This is example of binomial distribution with n=25 and p=0.20
a. P(x=5)=ncx p^x(1-p)^n-x=0.1960
b. mean=np=25*0.2=5
c. sd=sqrt(np(1-p))=2
Now we need to compute P(x>=20)<0.000001
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.