A manufacturing firm produces an item. An analyst has obtained the following est
ID: 386912 • Letter: A
Question
A manufacturing firm produces an item. An analyst has obtained the following estimates of characteristics of the itenm o Holding cost (h)- $0.05 per unit at each unit time o Stockout penalty (b) - S1 per unit oFixed ordering cost (A)-$30 each time o Product cost (c)- S0.5 per item o Productian Leadtime (L)- 3days Assume the production rate is much larger than D, answer the follows: A) What is the optimal order quantity B) What is the provided service level C) What is the reorder point D) What is the average cost per unit timeExplanation / Answer
A) Optimal order quantity Q = SQRT((2DA/h)*(h+b)/b) = SQRT(2*5*30/0.05)*(0.05+1)/1) = 79
B) Maximum Backorder unit, S = Q*h/(h+b) = 79*0.05/(0.05+1) = 4
Number of backorders = S2/2Q = 42/(2*79) = 0.09
C) Reorder point = D*L = 5*3 = 15
D)
Average inventory level V/2 = (Q-S)2/2Q = (79-4)2/(2*79) = 36
Average cost per unit time = (V/2)*h + (D/Q)*A + (S2/2Q)*b
= 36*0.05 + (5/79)*30 + (0.09*1
= $ 3.79
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.