Suppose there is a 29.3% probability that a randomly selected person aged 20 yea
ID: 3202860 • Letter: S
Question
Suppose there is a 29.3% probability that a randomly selected person aged 20 years or older is a smoker, In addition, there is a 28, 7% probability that a randomly selected person aged 20 years or older is male, given that he or she smokes. What is the probability that a randomly selected person aged 20 years or older is male and smokes? Would it be unusual to randomly select a person aged 20 years or older who is male and smokes? The probability that a randomly selected person aged 20 years or older s male and smokes is (Round to three decimal places as needed.) Would it be un usual? No YesExplanation / Answer
P(smoker) = 29.3/100 = 0.293
P(male | smoker) = 28.7/100 = 0.287
P(male and smoker) = P(male | smoker) * P(smoker) = 0.287 * 0.293 = 0.084
Since this probability is greater than 0.05, it is not unusual.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.