A box contains 6 red marbles, 10 white marbles, and 14 blue marbles. If a marble
ID: 3204468 • Letter: A
Question
A box contains 6 red marbles, 10 white marbles, and 14 blue marbles. If a marble is randomly selected from the box, what is the probability that it is red or white? 16/30 18/30 12/30 14/30 16/14 Find the probability or percent of the event described. In one city, 52.2% of adults are female, 99% of adults are left-handed, and 52% are left-handed females. For an adult selected at random from the city, let F= event the person is female L = event the person is left-handed. 0.569 0.517 0.720 0.621 0.6732 A coin is tossed 4 times. What is the probability of getting all tails? 15/16 1/4 1/32 1/16 31/32Explanation / Answer
16)
6 Red marbles, 10 White Marbles and 14 Blue marbles
Selecting a marble at random can be done in 30C1 ways
Probability of selecting a red marble is 6C1/30C1 = 6/30
Probability of selecting a white marble is 10C1/30C1 = 10/30
Probability that selected marble is red or white is 6/30 + 10/30 = 16/30 (Option A)
(17)
P(F) = 0.522
P(L) = 0.099
P(F and L) = 0.052
P(F or L) = P(F) + P(L) - P(F and L) = 0.522 + 0.099 - 0.052 = 0.569 (Option A)
(18)
Probability of getting all tails = (1/2)^4 = 1/16 (Option D)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.