Assume the average age of an MBA student is 33.5 years old with a standard devia
ID: 3205085 • Letter: A
Question
Assume the average age of an MBA student is 33.5 years old with a standard deviation of 2.1 years. Determine the coefficient of variation. Calculate the z-score for an MBA student who is 27 years old. Using the empirical rule, determine the range of ages that will include 99.7% of the students around the mean. Using Chebyshev's Theorem, determine the range of ages that will include at least 92% of the students around the mean. Using Chebyshev's Theorem, determine the range of ages that will include at least 83% of the students around the meanExplanation / Answer
Coeff. of variation = SD / mean = 2.1 / 33.5
= 6.2687%
Z- score = 27 - 33.5 / 2.1
= -3.09
99.7% bounds:
Lower bound = 33.5 - 3(2.1) = 27.2 years
Upper bound = 33.5 + 3(2.1) = 39.8 years
Chebyshev: 92%
0.92 = 1 - 1/k2
Thus,
k = 3.5355
Thus age range = 33.5 +/- (3.5355 * 2.1)
= { 26.07 , 40.92}
Also,
Chebyshev: 83%
0.83 = 1 - 1/k2
Thus,
k = 2.4253
Thus age range = 33.5 +/- (2.4253 * 2.1)
= { 28.40 , 38.59}
Hope this helps.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.