Companies who design furniture for elementary school classrooms produce a variet
ID: 3207594 • Letter: C
Question
Companies who design furniture for elementary school classrooms produce a variety of sizes for kids of different ages. Suppose the heights of kindergarten children can be described by a Normal model with a mean of 39.2 inches and standard deviation of 1.9inches. a) What fraction of kindergarten kids should the company expect to be less than 36 inches tall? About 48.4% of kindergarten kids are expected to be less than 36 inches tall. (Round to one decimal place as needed.) b) In what height interval should the company expect to find the middle 60% of kindergarteners? The middle 60% of kindergarteners are expected to be between nothing inches and nothing inches. (Use ascending order. Round to one decimal place as needed.) c) At least how tall are the biggest 10% of kindergarteners? The biggest 10% of kindergarteners are expected to be at least nothing inches tall.
Explanation / Answer
b. P(x1<x<x2)=0.60
Using z test we get
Using z distribution we get P(z1<z<z2)=0.60 for z=+/-0.841
So z1=x1-39.2/1.9=-0.841
For x1=37.60 and x2=40.80
c. P(X>=x)=0.10
Using z we get z=1.282
So x=41.64
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.