This is a written question, worth 14 points. DO NOT place the problem code on th
ID: 3208235 • Letter: T
Question
This is a written question, worth 14 points. DO NOT place the problem code on the answer sheet. A proctor will fill this out after exam submission. Show all steps (work) on your answer sheet for full credit. Problem Code: 944 Suppose that in a large metropolitan area, 75% of all households have a flat screen television. Suppose you are interested in selecting a group of six households from this area. Let X be the number of households in a group of six households from this area that have a flat screen television. Show that this problem satisfies the requirements to be a binomial distribution. For what proportion of groups will exactly four of the six households have a flat screen television? For what proportion of groups will at most two of the households have a flat screen television? Part d: What is the expected number of households that have a flat screen television?Explanation / Answer
Requirements of binomial distribution:
1. Must have n trials - there are 6 trials( 6 houselhold ) , each not effecting other
2.must have 2 outcomes - haas tv, doesn't have tv
3. Events must be independent - yes they are
4.Probability doesn't change from trial to trial - remains .75
a.There are 6 households, thus 6 trials
b. P = 6C4*(.75^4)(.25^2) = 15*(.75^4) *.(25^3) = .0742
c.P(X>=2)
=6C2*(.75^2)(.25^4)+6C3*(.75^3)(.25^3)+6C4*(.75^4)(.25^2)+6C5*(.75^5)(.25^1)+6C6*(.75^6)(.25^0)
= 0.9953
d. E(X) = np
= 6*.75
= 4.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.