Two methods for measuring the molar heat of fusion of water are being compared.
ID: 3208637 • Letter: T
Question
Two methods for measuring the molar heat of fusion of water are being compared. Ten measurements made by method A have a mean of 6.02 kilojoules per mole (kJ/mol) with a standard deviation of 0.02 (kJ/mol). Five measurements made by method B have a mean of 6.00 kJ/mol and a standard deviation of 0.01 kJ/mol.
a-Can you conclude that the mean measurements for method A is greater than that of method B?
b-Repeat this test based on the knowledge that the population variances were equal.
c-Find an 80% two sided confidence interval based on the knowledge of “equal variances
PLEASE EXPLAIN EACH STEP CLEARLY
Explanation / Answer
a.
WHEN POPULATION S.D ARE UNEQUAL
Given that,
mean(x)=6.02
standard deviation , s.d1=0.02
number(n1)=10
y(mean)=6
standard deviation, s.d2 =0.01
number(n2)=5
null, Ho: u1 = u2
alternate,the mean measurements for method A is greater than that of method B H1: u1 > u2
level of significance, = 0.05
from standard normal table,right tailed t /2 =2.132
since our test is right-tailed
reject Ho, if to > 2.132
we use test statistic (t) = (x-y)/sqrt(s.d1^2/n1)+(s.d2^2/n2)
to =6.02-6/sqrt((0.0004/10)+(0.0001/5))
to =2.582
| to | =2.582
critical value
the value of |t | with min (n1-1, n2-1) i.e 4 d.f is 2.132
we got |to| = 2.58199 & | t | = 2.132
make decision
hence value of | to | > | t | and here we reject Ho
p-value:right tail - Ha : ( p > 2.582 ) = 0.0306
hence value of p0.05 > 0.0306,here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: u1 = u2
alternate, H1: u1 > u2
test statistic: 2.582
critical value: 2.132
decision: reject Ho
p-value: 0.0306
we have evidence that the mean measurements for method A is greater than that of method B
b. WHEN POPULATION S.D ARE EQUAL
Given that,
mean(x)=6.02
standard deviation , s.d1=0.02
number(n1)=10
y(mean)=6
standard deviation, s.d2 =0.01
number(n2)=5
null, Ho: u1 = u2
alternate, H1: u1 > u2
level of significance, = 0.05
from standard normal table,right tailed t /2 =1.771
since our test is right-tailed
reject Ho, if to > 1.771
calculate pooled variance s^2= (n1-1*s1^2 + n2-1*s2^2 )/(n1+n2-2)
s^2 = (9*0.0004 + 4*0.0001) / (15- 2 )
s^2 = 0.0003
we use test statistic (t) = (x-y)/sqrt(s^2(1/n1+1/n2))
to=6.02-6/sqrt((0.0003( 1 /10+ 1/5 ))
to=0.02/0.0095
to=2.1082
| to | =2.1082
critical value
the value of |t | with (n1+n2-2) i.e 13 d.f is 1.771
we got |to| = 2.1082 & | t | = 1.771
make decision
hence value of | to | > | t | and here we reject Ho
p-value: right tail -ha : ( p > 2.1082 ) = 0.02749
hence value of p0.05 > 0.02749,here we reject Ho
ANSWERS
---------------
null, Ho: u1 = u2
alternate, H1: u1 > u2
test statistic: 2.1082
critical value: 1.771
decision: reject Ho
p-value: 0.02749
c.
CI = x1 - x2 ± t a/2 * Sqrt(S^2(1/n1+1/n2))
Where,
x1 = Mean of Sample 1, x2 = Mean of sample2
sd1 = SD of Sample 1, sd2 = SD of sample2
Value Pooled variance S^2= (n1-1*s1^2 + n2-1*s2^2 )/(n1+n2-2)
a = 1 - (Confidence Level/100)
ta/2 = t-table value
CI = Confidence Interval
Mean(x1)=6.02
Standard deviation( sd1 )=0.02
Sample Size(n1)=10
Mean(x2)=6
Standard deviation( sd2 )=0.01
Sample Size(n2)=5
S^2 = (9*0 + 4*0) / (15- 2 )
S^2 = 0.000308
CI = [ ( 6.02-6) ± t a/2 * 0.018 Sqrt( 1/10+1/5)]
= [ (0.02) ± t a/2 * 0.018 * Sqrt( 0.3) ]
= [ (0.02) ± 2.000995 * 0.018 * Sqrt( 0.3) ]
= [ 0.001 , 0.039 ]
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.