Commuter trains travel between stations spaced 1.0 mi apart. A train arrives eve
ID: 3212008 • Letter: C
Question
Commuter trains travel between stations spaced 1.0 mi apart. A train arrives every 5 min, and trains can attain a maximum speed of 80 mph. When the train stops it must wait 1.0 min to allow for passenger movement. The uniform acceleration of the train is 5.5 ft/sec^2. Deceleration is 4.4 ft/sec^2. What is the top speed of the train? You solution must contain all work necessary to solve the problem. In addition, you must include complete explanation of your reasoning and the explanations of the steps you took toward the solution.Explanation / Answer
we have total time taken by train in motion = 5-1 min for passenger to board the train =4mins now since train stars from rest at every station and stops at every station we have 5.5t =4.4(4-t) t= 16/9sec so v=at gives the top speed top speed =88/9 ft/s = 2.943 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.