The estimate of the population proportion is to be within plus or minus 0.02, wi
ID: 3216659 • Letter: T
Question
The estimate of the population proportion is to be within plus or minus 0.02, with a 90% level of confidence. The best estimate of the population proportion is 0.16. How large a sample is required? (Use z Distribution Table.) (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)
The estimate of the population proportion is to be within plus or minus 0.02, with a 90% level of confidence. The best estimate of the population proportion is 0.16. How large a sample is required? (Use z Distribution Table.) (Round the z-values to 2 decimal places. Round up your answer to the next whole number.)
Explanation / Answer
Margin of error = 0.02
z-value for 90% CI = 1.64
p = 0.16
ME = z*sqrt(p*(1-p)/n)
0.02 = 1.64*sqrt(0.16*(1-0.16)/n)
n = (1.64/0.02)^2*0.16*(1-0.16)
n = 903.7056
sample size = 904
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.