A random sample of forty-eight 200-meter swims has a mean time of 3.96 minutes a
ID: 3216956 • Letter: A
Question
A random sample of forty-eight 200-meter swims has a mean time of 3.96 minutes and the population standard deviation is 0.09 minutes. Construct a 90% confidence interval for the population mean time. Interpret the results. The 90% confidence interval is (Round to two decimal places as needed.) Interpret the results. Choose the correct answer below. A. With 90% confidence, it can be said that the sample mean time is between the endpoints of the given confidence interval. B. With 90% confidence, it can be said that the population mean time is not between the endpoints of the given confidence interval. C. With 90% confidence, it can be said that the population mean time is between the endpoints of the given confidence interval.Explanation / Answer
n = 48 , mean = 3.96 , s = 0.09
At 90% confidence interval z value is = 1.645
CI = mean + /- z * SE
= 3.96 + / - 1.645 * ( 0.09/ sqrt(48))
= (3.94 , 3.98)
Answer is option c)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.