Find the p -value for the following hypothesis test. H0: ?=24,? H1: ??24, n=64,
ID: 3217334 • Letter: F
Question
Find the p-value for the following hypothesis test. H0: ?=24,? H1: ??24, n=64, x¯=22.00, ?=6.4
Round your answer to four decimal places.
Find the p-value for the following hypothesis test. H0: ?=23, H1: ?<23, n=49, x¯=21.25, ?=5.6
Round your answer to four decimal places.
Consider H0: ?=38 versus H1: ?>38. A random sample of 35 observations taken from this population produced a sample mean of 40.28. The population is normally distributed with ?=7.2.
Calculate the p-value. Round your answer to four decimal places.
p=
Explanation / Answer
1. The statistical software output for this problem is:
One sample Z hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 24
HA : 24
Standard deviation = 6.4
Hypothesis test results:
Hence,
p - value = 0.0124
2. The statistical software output for this problem is:
One sample Z hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 23
HA : < 23
Standard deviation = 5.6
Hypothesis test results:
Hence,
p - value = 0.0144
3. The statistical software output for this problem is:
One sample Z hypothesis test:
: Mean of population
H0 : = 38
HA : > 38
Standard deviation = 7.2
Hypothesis test results:
Hence,
p - value = 0.0305
Mean n Sample Mean Std. Err. Z-Stat P-value 64 22 0.8 -2.5 0.0124Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.